Klimat na afrykańskiej pustyni

Afryka to niezwykły kontynent, dziki, dziewiczy i pełen słońca. Można tutaj bez końca zachwycać się różnorodnością fauny i flory, poznawać kulturę i tradycje mieszkańców oraz przekonać się na własnej skórze, że czas płynie tu zupełnie inaczej. Na kontynencie tym występuje duże zróżnicowanie warunków klimatycznych, dlatego przed wyjazdem warto bliżej zapoznać się z tym, co może nas czekać na miejscu.

Czym wyróżnia się klimat Afryki?

Co jest ciekawe to to, że Afryka znajduje się po obu stronach równika, co sprawia, że zarówno północ i południe powinny mieć identyczny klimat. Jednakże w praktyce jest inaczej. Rozciągłość południkowa na północy powoduje, że w środku Sahary można doświadczyć klimatu kontynentalnego. Cała Afryka zaś znajduje się w strefach klimatów bardzo gorących, gorących oraz właśnie lokalnie umiarkowanych.

Zróżnicowanie klimatu w Afryce to także zasługa prądów morskich oraz przeszkód orograficznych. To właśnie te ostatnie powodują, że kiedy w lipcu w północnej części kontynentu panuje lato, to w tym samym czasie na południu jest zima. W styczniu zaś jest dokładnie na odwrót.

Temperatury w różnych krajach i porach roku w Afryce

Najcieplej jest niewątpliwie w lipcu na Saharze, bowiem wtedy średnia temperatura wynosi ponad +36 stopni Celsjusza. Skrajnie jednak może być tutaj nawet +57 stopni. Równie gorąco jest nad Morzem Czerwonym w Egipcie. Najzimniej zaś jest w lipcu w RPA, bowiem średnia miesięczna temperatura potrafi tam spaść nawet poniżej +10 stopni Celsjusza.

Co ciekawe w styczniu temperatury na Czarnym Lądzie są już o wiele bardziej równe. Na Madagaskarze i w Ghanie, a właściwie w jej południowej części jest najcieplej, bowiem temperatura może tu być wyższa niż 28 stopni Celsjusza. W innych miejscach zaś jest najczęściej od 20 do 28 stopni. Na Saharze zaś wtedy jest poniżej +12 stopni Celsjusza, a najchłodniejszym terenem jest wówczas wschodnia część Maroka. Tutaj temperatury spadają do +4 stopni.

Afryka to kontynent pełen niespodzianek. Nawet jeśli chodzi o klimat, który potrafi zaskoczyć. Wydawałoby się, że cały Czarny Ląd powinien tonąć w słońcu niezależnie od pory roku, ze względu na położenie jednak jest zupełnie inaczej, bowiem Afryka jest naprawdę rozległa. Zachmurzenia i opady także różnią się w zależności od regionu, dlatego warto sprawdzić pogodę na dany okres czasu dla odpowiedniego miejsca przed wyjazdem. Wtedy unikniemy zaskoczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *